Prospector  Sports  Schedule

 

Spring Baseball Softball Track Golf
 

 

Coaches Handbook - 2019-20

MS Word  or  PDF

 

 




 

Baseball Varsity & JV                                   Boys Varsity Web Page

 

        Grant Union Baseball 2020

DATE   OPPONENT  SITE TIME

DEPART

19-Mar   Crook County  GU 2:00 PM NA
20-Mar   South Umpqua  GU 2:00 PM NA
21-Mar   North Douglas GU 2:00 PM NA
26-Mar   La Pine GU 2:00 PM NA
27-Mar   Valley Catholic GU 2:00 PM NA
28-Mar   Joseph GU 2:00 PM NA
31-Mar   Baker GU 4:00 PM NA
4-Apr   Dufur (2) GU 11:00/2:00 NA
7-Apr   Pilot Rock  GU 4:00 PM NA
11-Apr   Weston-McEwen (2) Athena 11:00/2:00 6:00 AM
14-Apr   Heppner GU 4:00 PM NA
25-Apr   Sherman (2) Sherman 11:00/2:00  NA
28-Apr   Pilot Rock Pilot Rock 4:00 PM 12:00 PM
2-May   Union GU 11:00/2:00  NA
5-May   Heppner Heppner 4:00 PM 12:00 PM
9-May   Stanfield (2) Stanfield 11:00/2:00 6:00 AM
12-May   Baker Baker City 6:00 PM 2:30 pm
15-May   Umpqua Valley Umpqua 6:00 PM TBA
25-May   1st Round OSAA State      
           
Junior Varsity Baseball       
DATE   OPPONENT  SITE TIME DEPART
17-Mar   Redmond (2) GU 2:00/4:00 NA
24-Mar   Ontario (2) GU 2:00/4:00 NA
31-Mar   Baker (2) Baker 3:00/5:00 11:30 AM
3-Apr   Redmond (2) Redmond 2:00/4:00 9:45 AM
10-Apr   Pendleton (2) Pendleton  3:00/5:00 11:00 AM
15-Apr   Ridgeview (2) GU 2:00/4:00 NA
21-Apr   Ontario (2) Ontario 1:00/3:00 PST 9:00 AM
1-May   Pendleton (2) GU 12:00/2:00 NA
8-May   Bend Frosh (2) GU 12:00/2:00 NA
12-May   Baker (2) GU 2:00/4:00 NA
15-May   Umpqua Valley  Umpqua 8:00 PM TBA

         
Head Coach: Doug Sharp      
Assist. Coach:      
     

 

Top of Page

 




 

Softball

GRANT UNION SOFTBALL 2020

DATE OPPONENT  SITE TIME Depart
23-Mar Scio  GU 4:00 PM NA
24-Mar Harrisburg GU 2:00 PM NA
24-Mar Vernonia  GU 4:00 PM NA
25-Mar Reedsport  GU 4:00 PM NA
26-Mar Irrigon  Irrigon 1:00 PM 8:00 AM
4-Apr Union (2) GU 11:00/1:00 pm NA
7-Apr Baker  GU 2:00 PM NA
11-Apr Weston (2) GU 11:00/1:00 pm NA
16-Apr Irrigon  GU 4:00 PM NA
18-Apr Pilot Rock (2) GU 11:00/1:00 pm NA
25-Apr Rogue River GU 12:00 pm NA
2-May Heppner (2) Heppner 11:00/1:00 pm 6:00 AM
5-May Nyssa  Nyssa 4:00 PM 12:00 PM
9-May Lake View (2) GU 1:00/3:00 pm NA
16-May Echo (2) Echo 11:00/1:00 pm 6:00 AM
18-May Baker Baker 5:00 PM 1:30 PM
20-May Lakeview                       Lakeview

            2:00 pm

           8:00 am

 

Junior Varsity Softball
DATE OPPONENT  SITE TIME DEPART
3-Apr LaGrande LaGrande 4:00 PM 12:30 PM
7-Apr Baker  GU 3:00 PM NA
10-Apr LaGrande GU 4:00 PM NA
18-Apr Pilot Rock GU 3:00 PM NA 
24-Apr Elgin (2) GU 1:00/3:00 pm NA
1-May Pendleton Frosh. (2) GU 12:00/2:00 pm NA
7-May Pilot Rock (2) Pilot Rock 4:00/6:00 pm 12:30 PM
12-May Baker  Baker City 3:00 PM 11:30 AM
15-May Pendleton Frosh. (2) Pendleton 12:00/2:00 pm 8:00 AM
16-May Echo  Echo 3:00 PM 6:00 AM

 

Head Coach:        Zach Williams
Assist. Coaches: Mike Strong, Lance Zweygardt, Brandon Culley, Amy Martin
 

 

Top of Page

 




 

Track & Field - Girls/Boys

GRANT UNION TRACK  2020  

DATE   MEET SITE FIELD TRACK DEPART
17-Mar   Ontario Ice Breaker Ontario HS 3:30 4:00 11:30 AM
3-Apr   Prairie City Invitational Prairie City 11:00 AM 12:00 9:45 AM
8-Apr   GU Small Schools Meet Grant Union 4:00 4:30 NA
11-Apr   La Grande Invitational La Grande 10:00 AM 12:00 6:30 AM
18-Apr   Pepsi Invitational Union 11:00 AM 1:00 7:00 AM
24-Apr   Don Walker Memorial Nyssa 1:00 2:00 8:00 AM
28-Apr   Rancherís Invitational Crane 3:30 4:00 12:00
1-May   District 5 2A Preview Athena HS 12:00 2:00 8:00 AM
6-May   Lions Oster Meet Burns 2:30 3:30 11:45 AM
15-May   Grant Union Invitational Grant Union 11:00 12:00 NA
22-May   2A-SD5 District Meet Athena TBD TBD TBD
28-May   OSAA 2A State Meet Eugene TBD TBD TBD
Head Coach: Sonna Smith        
Assist. Coaches: Buzz Gilmore, Ken Boethin    
       Kelsey Wright, Angie Lusco, McKenzie Wilson

 

 
 

 Jr. High TRACK  2020  

DATE MEET SITE FIELD TRACK DEPART
8-Apr Harper Meet Harper 2:00 pm (PST) 3:30 PM 10:00 AM
16-Apr Hines Meet Burns 2:30 PM 3:30 PM Noon
23-Apr Prairie City Meet Prairie City 3:30 PM 4:30 PM 2:15 PM
29-Apr Crane Meet Crane 3:30 PM 4:30 PM 1:00 PM
5-May La Grande Meet La Grande HS 2:00 PM 3:00 PM 10:30 AM
8-May Condon Meet Condon HS 11:30 AM 1:30 PM 8:00 AM
16-May Grant Union Meet GU 11:00 AM 12:00 PM NA

Coach:
       

 

Top of Page

 




 

Golf-Boys & Girls

Golf 2020

DATE MEET SITE Time Depart 
20-Mar Heppner Invite Echo Hill CC 10:00 AM 6:30 AM
3-Apr Hermiston Invite Big River CC 9:00 AM 6:00 AM
9-Apr Heppner Invite Willow Creek GC 11:00 AM 8:00 AM
10-Apr 1A-2A PCC Invite Pendleton CC 1:00 PM Overnight Trip
17-Apr GUHS Invite John Day CC 10:00 AM NA
22-Apr Burns Invite Valley GC 11:00 AM 6:30 AM
24-Apr Enterprise Invite Alpine Meadows GC 11:00 AM 8:30 AM
1-May 2A Invitational Buffalo Peak CC 10:00 AM 6:30 AM
5/5-5/6 District Tournament Pendleton CC TBD TBD
5/17-5/18 State Tournament Eagle Crest-Boys TBD TBD
    Trysting Tree-Girls TBD TBD
 

   

Head Coach: Run Lundbom

Top of Page