Prospector  Sports  Schedule

 

Fall Football Volleyball  
 
Winter Basketball -Boys & Girls Dance Wrestling
 
Spring Baseball Softball Track Golf

 

Coaches Handbook - 2012-13

MS Word  or  PDF

 

 



Football


 

Football 2013
Varsity Football
Date Opponent Location Time Release Depart
August          
30-Fri Burns GU 7:00 PM    
September          
6-Fri Lost River Ridgeview, Redmond 7:00 PM   12:30 p.m.
13-Fri BYE        
20-Fri Union Union 7:00 PM   1:30 p.m.
27-Fri Weston-McEwen Weston 7:00 PM   1:00 p.m.
October          
4-Fri Enterprise GU 6:00 PM    
11-Fri Pilot Rock Pilot Rock 7:00 PM   2:30 p.m.
18-Fri Heppner GU 7:00 PM    
25-Fri Stanfield GU 7:00 PM    
November          
1-Fri Irrigon Irrigon 7:00 PM   12:00 p.m.
9-Sat 1st Round TBA TBA    
16-Sat Quarter-Final TBA TBA    
23-Sat Semifinals TBA TBA    
30-Sat Championship        
           
JV FOOTBALL
September          
16-Mon Union GU 5:00 p.m.    
23-Mon Weston McEwen GU 4:00 p.m.    
30-Mon Enterprise/Union Union 4:00 p.m. 11:30 a.m. 11:45 a.m.
October          
7-Mon Pilot Rock GU 4:00 p.m. CANCELLED  
14-Mon Heppner Heppner 4:00 p.m. 11:30 a.m. 12:00 p.m.
21-Mon Stanfield Stanfield 4:00 p.m. 11:15 a.m. 11:30 a.m.
28-Mon Irrigon GU 4:00 p.m.    
           
           
           
           
Head Coach: Jason Miller
AD: Jason Miller
Principal: Curt Shelley
Superintendent: Mark Witty
           
    Jr. High Football      
September          
13-Fri Crane GU 1:00 p.m. RESCHEDULED Sept 24
19-Thur Heppner Heppner 3:30 p.m. 11:15 a.m. 11:30 a.m.
24-Tue Crane GU 4:00 p.m. 3:00 p.m.  
27-Fri Burns Burns 1:00 p.m.   10:00 a.m.
October          
4-Fri Stanfield Stanfield 12:00 p.m.   7:00 a.m.
10-Thur Baker GU 5:00 p.m. 1:15 p.m. 1:30 p.m.
17-Thur Heppner/Union Pilot Rock 4:00 p.m. 12:00 p.m. 12:15 p.m.
22-Tue Prairie City Prairie City 6:00 p.m.   4:30 p.m.
Coaches          
Joe Hittle Dennis Flippence
Brent Smith  

 

Top of Page

 




Volleyball 


Team Website: www.guvolleyball.weebly.com

 

Volleyball 2013
Date Opponent Team Location Time Release Depart
August            
31-Sat GU Tournament V GU 8:00 a.m.  

 

September            
7-Sat Heppner Invitational Tourn. V, JV Heppner 9:00 a.m..  

5:00 a.m.

10-Tue Crane V, JV Crane 5:00 p.m. 1:45 p.m. 2:00 p.m.
14-Sat Weston/Irrigon V,JV Weston-McEwen 12:00 p.m.   7:00 a.m.
17-Tue Burns V,JV Burns 4:00 p.m. 12:45 p.m. 1:00 p.m.
21-Sat Stanfield/Enterprise V,JV GU 12:00 p.m.    
25-Wed Prairie City JV Prairie City 6:00 p.m.   4:45 p.m.
26-Thur Union V, JV Union 5:00 p.m. 1:15 p.m. 1:30 p.m.
28-Sat Heppner/Elgin V,JV Heppner 12:00 p.m.   8:00 a.m.
October            
3-Thur Pilot Rock V,JV GU(Homecoming) 5:00 p.m.    
5-Sat Irrigon/Weston V,JV GU 2:00 p.m.    
8-Tue Prairie City JV GU 6:00 p.m.    
12-Sat Stanfield/Enterprise V, JV Stanfield 12:00 p.m.   7:00 a.m.
15-Tue Crane V,JV GU 4:00 p.m.    
17-Thur Union V,JV GU 5:00 p.m.    
19-Sat Elgin/Heppner V,JV Elgin 12:00 p.m.   7:00 a.m.
22-Tue Pilot Rock V, JV Pilot Rock 5:00 p.m. 1:15 p.m. 1:30 p.m.
29-Tue Burns V, JV GU 4:00 p.m. 3:00 p.m.  
26 Sat Blue Mountain Conference District Tournament V Union 1:00 p.m .  
           
November            
2-Sat TBA V TBA TBA    
8,9-Fri,Sat State Championships V Ridgeview TBA    
           
Head Coach: Shae Speth
Principal: Curt Shelley
Athletic Director: Jason Miller
Superintendent: Mark Witty
       
  Jr. High Volleyball        
September   Location Time Release Depart
13-Fri Burns GU 1:00 p.m.    
17-Tue Prairie City GU 4:00 p.m. 3:15 p.m.  
20-Fri Crane Crane 11:00 a.m.   8:00 a.m.
           
October          
1-Tue Baker Humbolt 4:00 p.m.      
4-Fri Crane GU 11:00 p.m.    
11-Fri Burns Burns 1:00 p.m.   10:30 a.m.
15-Tue Baker Baker 4:00 p.m. 1:15 p.m. 1:30 p.m.
22-Tue Prairie City Prairie 4:30 p.m.   3:30 p.m.
           
           
           
           
           
   




                      Cross Country 2013

DATE Meet Team Location Time Depart
Sept. 20 Vale Invite BV, GV Vale 4:00 p.m. 1:00 p.m.
Sept. 28 TR Hilton 5K run BV, GV John Day    
Oct. 4 Dry Slide Shootout BV, GV EOU, LaGrande    
Oct. 12 Gutbuster BV, GV Idlewild(Burns) 11:30 a.m.  
Oct. 18 Kyle Burnside Wildhorse Invite BV, GV Pendleton 1:30 p.m.  
Oct. 25 Districts BV, GV McKay Park, Pendleton    
           
  Coaches: Sonna Smith, Richard Thompson        
           

Top of Page

 






Basketball - Girls/Boys                                   Girls Basketball Web Page


Boys/Girls Varsity and Junior Varsity Schedule, YEAR 2013-2014

 

Basketball Schedule  13-14
Day Date Opponent Team Time Release Depart
Friday 12/6 13 Mile Shootout(GU) GV,BV vs Imbler 4:30/7:30    
Saturday 12/7 13 Mile Shootout(PC) GV,BV(TBA) TBA    
Friday 12/13 @ Burns Tournament GJV, BJV, GV, BV TBA   TBA
Saturday 12/14 @ Burns Tournament GJV, BJV, GV, BV TBA   TBA
Friday 12/20 Weston McEwen GJV, BJV, GV, BV 3:00/4:30/6:00/7:30  

 

Saturday 12/21 @ Irrigon GJV, BJV, GV, BV 1:00/2:30/4:00/5:30  

8:00 A.M.

January            
Friday 1/3 @ Elgin GJV, BJV, GV, BV

3:00/4:30/6:00/7:30

 

10:30 A.M.

Saturday 1/4 @ Pilot Rock GJV, BJV, GV, BV 1:00/2:30/4:00/5:30  
Friday 1/10 Heppner GJV, BJV, GV, BV 3:00/4:30/6:00/7:30

.

 

Saturday 1/11 Stanfield GJV, BJV, GV, BV 1:00/2:30/4:00/5:30    
Friday 1/17 Enterprise GJV, BJV, GV, BV 3:00/4:30/6:00/7:30    
Saturday 1/18 @ Union GJV, BJV, GV, BV

1:00/2:30/4:00/5:30

  9:00 A.M.
Tuesday 1/21 Burns GJV, BJV, GV, BV 3:00/4:30/6:00/7:30    
Friday 1/24 @ Weston McEwen GJV, BJV, GV, BV 3:00/4:30/6:00/7:30  

9:00 A.M.

Saturday 1/25 Irrigon GJV, BJV, GV, BV

1:00/2:30/4:00/5:30

   
Friday 1/31 Elgin GJV, BJV, GV, BV

3:00/4:30/6:00/7:30

   
Saturday 2/1 Pilot Rock GJV, BJV, GV, BV

1:00/2:30/4:00/5:30

   
Friday 2/7 @ Heppner GJV, BJV, GV, BV

3:00/4:30/6:00/7:30

 

10:30AM

Saturday 2/8 @ Stanfield GJV, BJV, GV, BV

1:00/2:30/4:00/5:30

 

 

Friday 2/14 Union GJV, BJV, GV, BV 3:00/4:30/6:00/7:30   11:00AM
Saturday 2/15 @ Enterprise GJV, BJV, GV, BV 1:00/2:30/4:00/5:30    
Friday 2/21 District Playoffs - TBA GV,BV

TBA

 

TBA

Saturday 2/22 District Playoffs - TBA GV, BV TBA   TBA
Friday

2/28

1st Round State Playoffs

BV TBA    
Saturday

3/1

1st Round State Playoffs

GV TBA    
Thurs-Sat

3/6-3/8

State Championships

Pendleton

TBA

   
           
  JR High Boys Basketball Coach:Kelly Stokes TIME Release Depart
Friday 11/9 @ Burns   1:00   11:00 AM
Wednesday 11/14 @ Prairie City   4:00 2:45 p.m. 3:00 PM
Friday 11/16 @ Pilot Rock

Cancelled

1:00   9:30 AM
Monday 11/19 Baker(Humbolt)  

4:00

3:00 p.m.

 

Tuesday 11/27 Prairie City (Humbolt)   4:00 3:00 p.m.  
Thursday 11/29

@ Crane

  4:00 1:00 p.m.

1:15 PM

Tuesday 12/4

@ Baker

  4:00 1:15 p.m.

1:30 PM

Friday 12/7

Burns

  1:00    
Friday 12/14

Crane(GU)

  12:00    
Saturday 12/15

Heppner Tournament

 

9:00

 

5:30 AM

Thursday 12/20 @Pilot Rock at JR High

4:00

12:45p.m. 1:00 p.m.
  JR High Girls Basketball Coach:  Doug Sharp

Time

Release

Depart

Friday 1/11 Burns(Humbolt)   1:00 p.m.    
Tuesday 1/15 @ Prairie City   4:00 p.m.   3:00
Friday 1/18 @ Crane   1:00 p.m.   10:30
Thursday 1/24 @ Burns(Hines)   4:00 p.m.   2:00
Tuesday 2/5 Prairie City(Humbolt)   4:00 p.m.    
Friday 2/8 Crane   12:00 p.m.    
Monday 2/11 @ Prairie City   4:30 p.m.   3:30
Tuesday 2/12 @ Baker   4:00 p.m.   1:30
Wednesday 2/13 vs Baker(Humbolt)   4:00 p.m.    
           
           
           
           
           
           
     

 

   
 
 
   
   
Head Girls Coach:  Mark Mosley    
Head Boys Coach:     Steve Speth    
           

 

Top of Page

 




Dance

Grant Union Dance    2012-2013
Day Date Opponent - Location Time Release Departure
Thu 12/6/12 Holiday Showcase - GUHS 6:30 p.m.    
Fri 12/7/12 Holiday Showcase-GUHS 6:30 p.m.    
Fri/Sat 1/25-26 Sheldon Competition     9 AM
Fri/Sat 2/8-9 Albany Competition     9 AM
Sat 2/23/13 Pendleton Competition     6 AM
Sat 3/1-2 Thurston Competition     9 AM
Fri 3/8/13 State Kickoff Performance/Spring Program     7:00 PM
Wed-Fri 3/13-15 State Dance Competition   12:45 PM 1:00 PM

 

Top of Page




Wrestling


GRANT UNION WRESTLING 2012/13
           
DAY DATE MATCH/EVENT SITE TIME RELEASE DEPART
           
           

Fri/Sat

12/7,12/8 Calhoun Classic Nyssa 3:00/10:00   8:00 a.m.
Fri/Sat 12/14, 12/15

Elgin Tournament

Elgin

11:00/10:00   8:00 a.m.
Thursday 12/20 Imbler Tournament Imbler 10:00/8:00   5:00 a.m.
Sat 1/4, 1/5 Jo-Hi Tournament Joseph 12:00/9:00   6:00 a.m.
Thursday

1/10

Heppner Duals Heppner 5:00

 

12:30 p.m.
Fri/Sat 1/18,1/19 Oregon Classic Redmond 9:00/9:00   5:00 a.m.
Wednesday 1/23 Burns/Crane/GU Duals Burns 5:00   2:30 p.m.
           

Saturday

2/2 BEO Tournament Heppner 10:00   5:00 a.m.
Saturday 2/9 Pine Eagle Halfway 10:00

 

5:00 a.m.
Saturday

2/16

District Wrestling

Crane

8:00  

6:00 a.m.

Friday

2/24 State Wrestling Portland TBA  

TBA

Saturday

2/25

State Wrestling

Portland

TBA   TBA
           

GRANT UNION JR HIGH WRESTLING 2013

     
Thursday 1/17/13 Imbler Imbler 4:00 p.m.   12:00
Friday

1/18/13

Elgin Elgin 10:00 a.m.    
Wednesday 1/23/13 Burns/Crane/GU Duals Burns 5:00   2:30
Friday 1/25/13 LaGrande LaGrande 2:00 p.m.   10:30
Friday 2/1/13 Baker Baker 4:00 p.m.   1:00
Friday 2/8/13 Pine Eagle Halfway 10:00 a.m.   6:00
Wednesday 2/13/13 Crane Crane 4:00 p.m.   1:00
Wednesday 2/20/13 GU Invite GU 4:00 p.m.    
           

HEAD COACH:           Andy Lusco

       
ATHLETIC DIRECTOR: Jason Miller  
PRINCIPAL:                 Curt Shelley        
SUPERINTENDENT:     Mark Witty        

 

Top of Page

 




Baseball Varsity & JV                                   Boys Varsity Web Page


 

Grant Union Baseball 2013
Day  Date Opponent Site Team Time Release Depart
March                
Tuesday 3/12 Pilot Rock GU V 4:00p.m. 2:45 p.m.  
Wednesday 3/20 Ridgeview(POSTPONED) Ridgeview V(2) 2:00 p.m 10:30 a.m. 10:45 a.m.
Friday 3/22 Vale Vale JV(2) 1:00 p.m.(MST)   8:00 a.m
Friday 3/22 Stanfield Stanfield V(2) 12:00 p.m.   7:00 a.m.
Monday 3/25 Glide GU V 1:00 p.m.    
Tuesday 3/26 LaGrande LaGrande JV(2) 1:00 p.m.    
Thursday 3/28 Les Schwab Invitational GU V      
Friday 3/29 Les Schwab Invitational GU V      
Saturday 3/30 Les Schwab Invitational GU V      
April              
Tuesday 4/2 Union Union JV 4:00 p.m.   12:30 p.m.
Friday 4/5 Adrian Adrian V(2) Cancelled    
Saturday 4/6 Pendleton GU V(2)JV(2) 12:00 p.m.    
Tuesday 4/9 Burns GU V 3:30 p.m. 2:30 p.m.  
Wednesday 4/10 Burns Burns JV(2) Cancelled 11:30 a.m. 11:45 a.m.
Friday 4/12 Vale GU JV(2) Cancelled    
Friday 4/12 Joseph GU V(2) 12:00 p.m.    
Friday 4/19 Wallowa/Imbler GU V(2) 12:00 p.m.    
Saturday 4/20 LaGrande LaGrande V 12:00 p.m.   8:00 a.m.
Saturday 4/20 Summit Frosh Summit HS JV(2) Cancelled    
Wed 2/24 Burns Burns JV(2) 2:00 p.m. 11:30 a.m. 11:45a.m.
Friday 4/26 Weston-McEwen Weston V/JV 3:00 p.m.   9:00 a.m.
Saturday 4/27 Summit Summit JV(2) 12:00 p.m.   7:00 a.m.
Tuesday 4/30 Union GU JV(1) 4:00 p.m.  

 

May      

 

 

   
Wednesday 5/1 Burns GU JV(2)

2:00 p.m.

12:45 p.m.  
Friday 5/3 Pine Eagle Pine Eagle

V(2)

12:00 p.m.  

8:00 a.m.

Tuesday 5/7 Burns Burns V 3:30 p.m. 11:50 a.m.

12:30 p.m.

Wednesday 5/8 Ontario GU V 3:00 p.m.

1:45 p.m.

 
Friday 5/10 Union GU V(2) 12:00 p.m.    
Saturday 5/11 Baker Frosh GU JV(2)

12:00 p.m.

   
Friday 5/17 Elgin Elgin V(2) 12:00 p.m.  

8:00 a.m.

     

 

 

     

 

 

     

 

 

     

 

 

         
HEAD COACH:            Brian Delaney      
ATHLETIC DIRECTOR: Jason Miller      
PRINCIPAL:                 Curt Shelley      
SUPERINTENDENT:     Mark Witty      

 

Top of Page

 




Softball


GRANT UNION SOFTBALL 2013

DAY DATE OPPONENT SITE TEAM TIME RELEASE DEPART
March              
Tuesday 3/12 Pilot Rock GU V,JV 4:00 p.m. 2:45 p.m.  
Friday 3/15 Heppner/Nyssa Heppner V(2) 11:00 a.m.   7:00 a.m.
Wednesday 3/20 Ridgeview GU V(2) 2:00 p.m. 12:30 p.m.  
Thursday 3/21 Heppner GU JV(2) 3:00 p.m. 1:45 p.m.  
April              
Tuesday 4/2 Union Union JV(2) 4:00 p.m.   12:30 p.m.
Friday 4/5 Enterprise GU V(2) 12:00 p.m.    
Saturday 4/6 Wallowa GU V(2) 12:00 p.m.    
Tuesday 4/9 Burns GU V 3:30 p.m. 2:30 p.m.  
Wednesday 4/10 Burns Burns JV(2) 2:00 p.m. 11:15 a.m. 11:30 a.m.
Friday 4/12 Union Union V(2) 12:00 p.m.   8:00 a.m.
Friday 4/19 Elgin Elgin V(2) 12:00 p.m. Postponed 7:30 a.m.
Tuesday 4/23 Union GU JV(1) 3:00 p.m. Cancelled  
Tuesday 4/23 Pilot Rock Pilot Rock V(1) 4:30 p.m. 1:15 p.m. 1:30 p.m.
Friday 4/26 Wallowa Wallowa V(1) 12:00 p.m.   7:00 a.m.
Friday 4/26 Enterprise Enterprise V(1) 2:30 p.m.    
Saturday 4/27 Union GU V(1) JV (2) 12:00 p.m.    
Tuesday 4/30 Elgin Elgin V(2) 3:00 p.m. 10:15 a.m. 10:30 a.m.
May              
Wednesday 5/1 Burns GU JV(2) 2:00 p.m. 12:30 p.m.  
Friday 5/3 Pine Eagle GU V(2) 12:00 p.m. Cancelled  
Saturday 5/4 Elgin GU V(1)JV(1) 1:00 p.m.    
Friday 5/10 Ontario Ontario V(2) 2:00 p.m.   8:30 a.m.
Saturday 5/11 Baker JV GU V(2) 12:00 p.m.    
Monday 5/13 Nyssa GU JV(2) 2:00 p.m. 11:50 a.m.  
Wednesday 5/15 District Tourn.Rn 1 TBA V TBA    
Friday 5/17 District Tourn.Rn 2 TBA V 12:00/2:00 p.m.    
             
             
             
             
             
Head Coach:           DeAnna Nash          
Athletic Director:     Jason Miller          
Principal: Curt Shelley          
Superintendent:       Mark Witty          

 

 

Top of Page

 




Track - Girls/Boys


GRANT UNION TRACK  2013
Date

Location

Time Release

Depart

March        
Thur-14 Breaking the Ice - Crook Co. 3:30 p.m. 12:45 p.m. 1:00 p.m.
Fri-22 Diane Thurmond Inv. Harper 11:00 a.m. Cancelled 7:00 a.m.
April        
Sat - 6 Condon/Wheeler Invite 11:00 p.m.   8:00 a.m.
Sat - 13 Burns Lions Inv. Burns 12:00   9:30 a.m.
Tue - 16 GUHS Field Event Meet 4:00 p.m.    
Sat - 20 Ranchers Invitational - Crane 11:00 a.m.   8:00 a.m.
Tue - 23 Viking Invitational - Vale 4:00 p.m.(mst) 11:30 a.m. 11:45 a.m.
Sat - 27 Pepsi Invitational - Union 11:00 a.m.   7:30 a.m.
May        
Fri - 3 Mustang Invitational -Heppner 11:00 a.m.   7:00 a.m.
Fri- 10 Baker Invitational 12:00 p.m.   9:30 a.m.
Sat- 18 District Track @ Union 11:00 a.m.   6:00 a.m.
Thur -23 OSAA 2A State Champ. Day 1      
Fri - 24 OSAA 2A State Champ. Day 2      
       
       
GRANT UNION MS TRACK    
Thur Apr, 18 Elgin 4:00 p.m.   12:00 p.m.
Thur, Apr 25 Burns 3:45 p.m. 1:30 p.m. 1:45 p.m.
Fri, May 3 Baker 12:00 p.m.   9:00 a.m.
       
Tue, May 7 Culver 3:30 p.m. 11:15 a.m. 11:30 a.m.
     
       
       
       
Head Coach: Sonna Smith MS Coach: Shanna Wright  
Athletic Director: Jason Miller      
Principal: Curt Shelley      
Superintendent: Mark Witty      

 

 

Top of Page

 




Golf


 

Date  Opponent  Location Time Release Depart
Fri- 3/15 Heppner Echo HillsCC (Heppner) 10:00am   6:00am
Fri- 3/22 Grant Union Invite John Day GC (Cancelled) 10:00am   9:00am
Fri- 4/5 Pendleton Invite Pendleton CC 8:00am   5:00am
Fri- 4/12 GUHS Invite John Day GC 10:00am   9:00am
Fri- 4/19 Hermiston Invite Big River CC 10:00am   6:00am
Fri- 4/26 2A Invitaional Wildhorse GC 11:00am   7:00am
Wed-5/1 GU Team Scramble Dayville 4:30pm   4:00pm
Fri- 5/3 Enterprise Invite Alpine Meadows GC 11:00am   7:00am
Sun- 5/5 Districts Pendelton CC TBA    
Mon- 5/6 Districts Pendelton CC TBA    
Tues- 5/7 Districts Pendelton CC TBA    
Sun- 5/12 State Emerald Valley GC TBA    
Mon- 5/13 State Emerald Valley GC TBA    
Tues-5/14 State Emerald Valley GC TBA    
           
Head Coach: Ron Lundbom      
Athletic Director: Jason MIller      
Principal: Curt Shelley      
Superintendent:

Mark Witty

     

 

         

 

              

     Top of Page